BREAKING
Live updates: 6,383 cases confirmed in state; Forsyth cases jump to 71
The Georgia Department of Public Heath is reporting numbers of coronavirus cases by county in the state. It is updated twice daily at noon and 7 p.m.
Full Story
By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great local journalism.
2019-20 ALL-COUNTY WRESTLING TEAMS
Lyerly
North Forsyth sophomore Dylan Lyerly hugs his coaches after defeating Lambert's Thomas Dossett in overtime for the Class 7A 220-pound championship on Saturday, Feb. 15, 2020. - photo by David Almeda
Boys Wrestler of the Year - Dylan Fairchild, West Forsyth

Capped dominant undefeated season with a state championship in Class 7A’s 285-pound weight class.

Girls Wrestler of the Year - Sophia Eglian, North Forsyth

State’s first girls wrestling champion followed up title with appearance in Class 7A semifinals.

Coach of the Year - Evan Goff, West Forsyth

Led West Forsyth to a sweep in the county duals and traditionals meets. Wolverines finished third in Class 7A team duals.

First team

106 —  Noah Amick, West Forsyth, So.

Region champion went 40-17 this season and finished sixth at the state meet.   

113 —  Mason McClung, Lambert, So.

Region champion went 41-8 this season and finished fourth at state meet and sectional meet.

120 —  Davis Dobbs, Lambert, So.

Region champion went 29-8 this season and finished sixth at the state meet and second at sectional meet.

126 —  Mark Metz, Pinecrest Academy, Jr.

State champion went 54-6 this season and won second straight state championship behind a 10-8 decision in the title match.

132 —  AJ Riner, South Forsyth, Sr.

Region champion went 39-11 this season and finished sixth at state meet.

138 —  Mikel Stowers, Forsyth Central, Jr.

Region champion went 39-17 this season and qualified for the state meet.

145 —  Lucas Teillon, Lambert, Jr.

Region champion finished 52-10 this season and scored 32 pins while qualifying for the state meet.

152 — Joseph Metz, Pinecrest Academy, Sr.

State champion finished 50-2 this season and scored a 4-3 decision in the championship bout to win the title.

160 —  Bentley Wheeler, North Forsyth, So. 

State runner-up finished 45-4 this season and pinned his way to a region championship.

170 — Avery Krippner, Forsyth Central, Jr.

State runner-up finished 49-8 this season and won a region championship.

182 — Daba Fofana, West Forsyth, Jr.

Region champion finished 36-7 this season and placed third at state meet.

195 — Branden Redecker, Forsyth Central, Sr. 

State runner-up finished 31-6 this season and won a region championship.

220 —  Dylan Lyerly, North Forsyth, So.

State champion finished 40-5 this season and won 5-3 over Lambert sophomore Thomas Dossett in the championship match.

285 —  Darius Green, Forsyth Central, Sr.

Region runner-up finished 34-12 this season and qualified for the state meet, where he won a pair of matches.

Second team

106 —  Tyson Upchurch, Forsyth Central, Jr. 

Region runner-up to West Forsyth sophomore Noah Amick finished this season 37-10 and qualified for the state meet, where he won two matches.

113 —  Juan Cruz, South Forsyth, Jr.

Sectional champion went 53-19 this season and finished second in region and fifth at state meet.

120 —  Andrew Meersman, South Forsyth, Fr.

Region runner-up to Lambert sophomore Davis Dobbs.

126 — Sai Gudipati, South Forsyth, Jr.

Region champion finished 38-20 this season before suffering a concussion in sectionals that kept him out of state meet.

132 —  Dylan Lobdell, Lambert, Fr.

State qualifier finished 41-17 this season.

138 —  Adrian Gutierrez, South Forsyth, Sr.

State qualifier and region runner-up to Forsyth Central junior Mikel Stowers finished 42-21 this season.

145 —  Cale Bissell, North Forsyth, So.

State qualifier finished third in region behind Lambert junior Lucas Teillon and Milton freshman Garrett Krsul.

152 —  Ethan Rickert, West Forsyth, Jr.

Region champion finished 30-3 this season and placed third at state meet.

160 —  Dylan Monahan, Lambert, Sr. 

State qualifier finished 37-18 and placed third in region behind North Forsyth sophomore Bentley Wheeler and Milton senior Josh Golloher.

170 —  Lance Corcimiglia, West Forsyth, Sr.

State qualifier finished 17-10 this season and placed third in region behind Forsyth Central junior Avery Krippner and South Forsyth freshman Cole Williams. Pinned Williams in consolation bracket of state meet.

182 —  Luis Mier, Forsyth Central, Sr.

State qualifier finished 39-19 this season and placed fifth at state meet.

195 —  Jay Helstone, West Forsyth, So.

State qualifier finished 15-15 this season and lost to eventual state champion Kaleb Walley at state meet.

220 —  Thomas Dossett, Lambert, Sr./Arthur Marsden, Denmark Sr.

Dossett is a state runner-up who finished 34-12 this season and was sectional runner-up and region runner-up to North Forsyth sophomore Dylan Lyerly. Marsden finished 41-3 and placed third at Class 4A state meet and won a region championship.

285 —  Eli Edwards, North Forsyth, So.

Finished third in region behind West Forsyth junior Dylan Fairchild and Forsyth Central senior Darius Green.

Honorable mention

113 — Chase Murray, West Forsyth, Jr.

State qualifier finished 37-21 this season and advanced to quarterfinals of Class 7A meet.

152 — Tate Bissell, North Forsyth, Sr.

Finished sixth at state meet and went 49-11 this season.

 113 — Zach Recker, Denmark, So.

Finished fifth at state meet and went 12-7 this season.

138 — Ethan Culbreth, Denmark, Jr.

Was a region champion and a state quarterfinalist in Class 4A.

220 — Spencer Bovenizer, West Forsyth, Jr.

Finished sixth at state meet and went 35-16 this season.