By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great local journalism.
Lambert swimming sweeps county meet
South, West finish runner up in girls, boys respectively
 DSC0214
Lambert's team captains from left to right: Alexander Ray, Emma Cave, Jordan Pilkington, Lauren Mattingly and Eduardo Aguila

Lambert won its seventh county title in a row Monday night at the Cumming Aquatic Center, edging South Forsyth on the girls side and West on the boys side.

Below is a completed list of county meet results that made state qualifying times (some swimmers/relay teams have state qualifying times already).

Boys 200 Medley Relay (1:51.00)

A-Lambert (Sven Mesihovic, Jared Chulavatr, Tiger Pilkington and Zac Elz), 1:40.78

A-South (Jack Landrum, Cooper Gilson, John Ryan, Harrison Burt), 1:42.46

B-Lambert (Lleyton Smith, Christian Michell, Alexander Reyman, Mikhail Johnson), 1:43.83

A-West (Trey Cisco, Terry Phang, Daniel Jenkins, Michael Cross), 1:44.83

C-Lambert (Seth Maschmeier, Mateo Rodriguez, Kenny Barker, Richard Williamson), 1:50.94

Girls 200 Medley Relay (2:07.00)

A-Lambert (Caroline Akins, Joonyoung Lee, Lilia Smith, Katherine Aikins), 1:51.46

A-South (Madeline Stooksbury, Erin Geoghan, Courtney Carden, Gigi Bario), 1:55.32

A-North (Ainsley Triche, Taryn Mahoney, Rachel Sullivan, Kelsey Robins), 1:56.32

A-West (Jenna Mackay, Sheridan Schreiber, Jamie Riley, Katie Craze), 1:57.62

C-South (Taylor Edwards, Maddy Maynard, Abby Spencer, Maddie Paul), 2:00.29

B-South (Alessandra Tessier, Mary-Kate Michalonis, Caroline Perry, Micaela Bessette), 2:01.58

B-Lambert (Emily Harrell, Julia Mattingly, Ally Horne, Danielle LeBleu), 2:02.32

Boys 200 Free (1:55.00)

Jack DalMolin, North (1:42.59)

Tiger Pilkington, Lambert (1:45.10)

Alexander Ray, Lambert (1:48.20)

Noah Luskus, West (1:48.96)

Jack Landrum, South (1:52.60)

Colton Darsey, Lambert (1:54.28)

Koyie Waples, West (1:54.81)

Girls 200 Free (2:07.00)

Ashley Cesario, Central (1:54.66)

Lilia Smith, Lambert (1:56.02)

Bayley Frierson, South (1:57.86)

Rachel Sullivan, North (1:58.75)

Brittney Shafer, South (1:59.75)

Rachel Rector, Lambert (2:00.21)

Claire Van Norman, Lambert (2:00.67)

Danielle LeBleu, Lambert (2:01.81)

Mary-Kate Wichlonis, South (2:01.91)

Emily Harrell, Lambert (2:02.42)

Courtney Carden, South (2:03.85)

Ally Horne, Lambert (2:04.77)

Maddie Paul, South (2:04.94)

Katherine Brostrom, South (2:05.62)

Daphne Block, South (2:06.01)

Carmen Stooksbury, South (2:07.00)

Boys 200 Individual Medley (2:12.00)

Sven Mesihovic, Lambert (1:57.17)

Logan Belt, Central (1:57.54)

Mikhail Johnson, Lambert (2:03.09)

Nathan Kemnitz, West (2:07.20)

John Ryan, South (2:08.90)

Gabe Brisuda, North (2:09.14)

Trey Cisco, West (2:10.91)

Girls 200 Individual Medley (2:24.00)

Caroline Akins, Lambert (2:09.66)

Taryn Mahoney, North (2:14.30)

Joonyoung Lee, Lambert (2:14.47)

Caroline Perry, South (2:19.70)

Abby Spencer, South (2:20.61)

Emily Elz, Lambert (2:21.78)

Olivia Johnson, Lambert (2:23.64)

Boys 50 Free (23.50)

Wyatt Dalton, Lambert (22.08)

Zac Elz, Lambert (23.20)

Hunter Galbrath, North (23.20)

Michael Cross, West (23.25)

Girls 50 Free (26.50)

Katherine Aikins, Lambert (24.50)

Kelsey Robins, North (25.95)

Gigi Bario, South (26.37)

Boys 100 Fly (58.00)

Jared Chulavatr, Lambert (52.12)

Alexander Reyman, Lambert (56.26)

Lleyton Smith, Lambert (57.30)

John Ryan, South (57.48)

Owen Wickman, North (57.77)

Girls 100 Fly (1:05.00)

Ashley Cesario, Central (57.87)

Jane Johnson, Lambert (59.47)

Rachel Rector, Lambert (1:01.11)

Rachel Sullivan, North (1:01.13)

Sheridan Schreiber, West (1:01.14)

Courtney Carden, South (1:01.72)

Lily Crone, Lambert (1:02.75)

Abby Spencer, South (1:03.37)

Kayla Barker, Lambert (1:04.44)

Jenna Mackay, West (1:04.68)

Boys 100 Free (52.00)

Logan Belt, Central (48.94)

Daniel Jenkins, West (49.11)

Alexander Ray, Lambert (49.13)

Michael Cross, West (51.18)

Hunter Galbraith, North (51.52)

Cooper Gilson, South (51.81)

Nathan Kemnitz, West (51.87)

Girls 100 Free (58.00)

Katherine Aikins, Lambert (53.88)

Lilia Smith, Lambert (54.29)

Emma Fish, Lambert (55.58)

Joonyoung Lee, Lambert (55.64)

Madeline Stooksbury, South (56.81)

Emily Harrell, Lambert (56.85)

Lily Crone, Lambert (57.44)

Jamie Riley, West (57.88)

Kelsey Robins, North (57.97)

Boys 500 Free (5:20.00)

Tiger Pilkington, Lambert (4:49.94)

Noah Luskus, West (4:52.02)

Mikhail Johnson, Lambert (4:53.50)

Richard Williamson, Lambert (5:04.35)

Daniel Brisuda, North (5:10.62)

Colton Darsey, Lambert (5:13.32)

Koyie Waples, West (5:13.65)

Seth Maschmeier, Lambert (5:14.62)

Owen Wickman, North (5:15.36)

Girls 500 Free (5:40.00)

Bayley Frierson, South (5:07.56)

Claire Van Norman, Lambert (5:16.77)

Brittney Shafer, South (5:19.85)

Danielle LeBleu, Lambert (5:20.33)

Mary-Kate Wichalonis, South (5:22.54)

Maddie Paul, South (5:23.03)

Emily Elz, Lambert (5:25.86)

Carmen Stooksbury, South (5:32.04)

Alessandra Tessier, South (5:34.65)

Boys 200 Free Relay (1:40.00)

A-North (Hunter Galbraith, Owen Wickman, Gabe Brisuda, Jack DalMolin), 1:31.28

A-Lambert (Alexander Ray, Dylan Stephens, Zac Elz, Wyatt Dalton), 1:31.91

A-Central (Colin Millican, Adam Skalleberg, Micah Gilliam, Logan Belt), 1:35.91

B-Lambert (Colton Darsey, Christian Michell, Alexander Reyman, Bongjoon Lee), 1:36.41

A-South (Jack Landrum, Brenden Smith, Simon Marty, Harrison Burt), 1:36.99

A-West (Nathan Kemnitz, Ryan Li, Adam Satory, Terry Phang), 1:37.49

C-Lambert (Michael Pacocha, Mateo Rodriguez, Kenny Barker, Jordan Pilkington), 1:37.66

Girls 200 Free Relay (1:53.00)

A-Lambert (Lilia Smith, Caroline Aikins, Emma Fish, Katherine Aikins), 1:41.88

B-Lambert (Claire Van Norman, Emily Harrell, Lily Crone, Joonyoung Lee), 1:43.83

A-South (Madeline Stooksbury, Alessandra Tessier, Courtney Carden, Bayley Frierson), 1:47.73

D-Lambert (Rachel Rector, Kayla Barker, Emily Elz, Sydney Havrilla), 1:48.07

A-West (Jamie Riley, Jenna Mackay, Katie Craze, Sheridan Schreiber), 1:49.11

B-South (Katherine Brostrom, Rayley Ferrell, Emily Shue, Brittney Shafer), 1:49.62

A-Central (Madison Perissi, Serin Prathomsuriuakul, Kayla Mamrick, Ashley Cesario), 1:51.49

C-Lambert (Danielle LeBleu, Ally Horne, Emilia Rittenbach, Emma Cave), 1:52.38

Boys 100 Back (1:00.00)

Jack DalMolin, North (53.56)

Jack Landrum, South (53.83)

Daniel Jenkins, West (54.71)

Sven Mesihovic, Lambert (55.29)

Wyatt Dalton, Lambert (57.15)

Lleyton Smith, Lambert (58.54)

Girls 100 Back (1:06.00)

Caroline Aikins, Lambert (59.25)

Madeline Stooksbury, South (59.40)

Gigi Bario, South (1:02.22)

Emma Fish, Lambert (1:02.51)

Caroline Perry, South (1:03.00)

Samantha Weninger, Central (1:04.50)

Alessandra Tessier, South (1:04.79)

Erin Geoghan, South (1:04.96)

Ainsley Triche, North (1:05.62)

Boys 100 Breast (1:07.00)

Jared Chulavatr, Lambert (1:01.29)

Cooper Gilson, South (1:02.72)

Terry Phang, West (1:05.36)

Christian Michell, Lambert (1:05.96)

Girls 100 Breast (1:15.00)

Sheridan Schreiber, West (1:06.71)

Taryn Mahoney, North (1:07.78)

Jane Johnson, Lambert (1:10.87)

Ainsley Triche, North (1:14.40)

Boys 400 Free Relay (3:44.00)

A-Lambert (Mikhail Johnson, Jared Chulavatr, Alexander Ray, Tiger Pilkington), 3:19.01

A-North (Hunter Galbraith, Owen Wickman, Gabe Brisuda, Jack DalMolin), 3:23.71

B-Lambert (Colton Darsey, Wyatt Dalton, Richard Williamson, Sven Mesihovic), 3:25.72

A-West (Michael Cross, Trey Cisco, Koyie Waples, Daniel Jenkins), 3:27.83

B-West (Noah Luskus, Ryan Li, Christopher Knapp, Adam Satory), 3:32.10

C-Lambert (Dylan Stephens, Michael Pacocha, Chris Johnson, Bongjoon Lee), 3:36.55

A-South (John Ryan, Alex Albrecht, Charlie Hale, Cooper Gilson), 3:43.09

Girls 400 Relay (4:12.00)

A-Lambert (Lily Crone, Rachel Rector, Emily Elz, Emma Fish), 3:48.02

A-South (Gigi Bario, Brittney Shafer, Mary-Kate Wichalonis, Bayley Frierson), 3:49.33

A-North (Rachel Sullivan, Katie Schumacher, Taryn Mahoney, Kelsey Robins), 3:49.92

B-South (Katherine Brostrom, Daphne Block, Emily Shue, Erin Geoghan), 4:00.04

D-South (Floie Grady, Maddie Paul, Carmen Stooksbury, Haylee Ferenchik), 4:05.48

A-Central (Samantha Weninger, Kayla Mamrick, Madison Perissi, Ashley Cesario), 4:06.26

B-Lambert (Claire Van Norman, Elise Perez, Kayla Barker, Emma Cave), 4:08.77)