By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great local journalism.
Top athletes to watch at this week's county track championship
Placeholder Image
Forsyth County News

The county’s five public high school track and field teams are set to compete in the Forsyth County Championships starting Wednesday and continuing Thursday at West Forsyth barring inclement weather.

It will be a chance for the West Forsyth girls and North Forsyth boys to defend their titles. The Lady Wolverines used their superior depth in a dominant victory last season to end a three year drought, while the Raiders won their second title in three seasons on the strength of their performance in field events.

But it will also be a chance for spectators to see some of the top track and field athletes in the state, according to the folks who run MileSplitGA, one of the premier high school track and field websites.

It recently released a list of the top 25 boys and girls track performances in each event across all classifications. Here’s a look at which Forsyth County athletes cracked the list:

Boys

1,600 meter run

1. Logan Poteet, Kell, 4:13.91

9. Jonathan Schwind, Lambert, 4:24.66

3,200 meter run

1. Logan Poteet, Kell, 8:57.97

8. Jonathan Schwind, Lambert, 9:28.20

18. John Green, West Forsyth, 9:36.99

3,200 meter relay

1. Milton, 8:00.71

24. Forsyth Central, 8:33.68

Shot put

1. Isaiah Rogers, Campbell, 60-4

24. Sean Bailey, Lambert, 49-9.5

High jump

1. Jonathan Mays, New Manchester, 6-10

T4. Coleton Holzer, North Forsyth, 6-6

Girls

800 meter run

1. Caitie Faust, Marist, 2:11.15

12. Kaylee Dupont, South Forsyth, 2:21.69

17. Savannah Carnahan, South Forsyth, 2:22.71

1,600 meter run

1. Morgan Ilse, Marist, 4:55.70

9. Savannah Carnahan, South Forsyth, 5:06.52

12. Kaylee Dupont, South Forsyth, 5:11.88

3,200 meter run

1. Lindsey Billings, Northview, 10:36.65

5. Savannah Carnahan, South Forsyth, 10:53.23

10. Liz Galarza, West Forsyth, 11:02.34

22. Kaylee Dupont, South Forsyth, 11:30.27

3,200 meter relay

1. South Forsyth, 9:26.36

High jump

1. Tene Thompson, Hillgrove, 5-8

T24. Ally Welch, South Forsyth, 5-2