BREAKING
Over 100 confirmed cases of COVID-19 from Forsyth County, statewide count tops 10,000
Here's the latest on the novel coronavirus in Forsyth County and Georgia
Full Story
By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great local journalism.
Raiders nab more spots at state meet
Placeholder Image
Forsyth County News

North Forsyth’s swimmers made the most of their final state qualifying competition.

The Lady Raiders cruised to victory in their dual meet with Buford, posting 173 points to the Wolves’ 45, while the Raiders’ boys (111 points) easily outdistanced Buford (20), but couldn’t overcome Riverside (132) in a recent tri-meet at Riverside Military Academy in Gainesville.

Coach Kris Hunt pointed out that Alex Papp qualified in a second state meet event, and praised Julia Maxie for earning a spot in a fifth state event, the 100 freestyle.

The state championships will be held later this week at Westminster in Atlanta.

“Julia has been a great asset to the team this year, both in her swimming quality and leadership,” the coach said.
“The swimmers have been working hard and performing well this season, and this was a really nice meet to close out the state qualifying portion of the season.

“I have been very pleased with the team this year and how [our swimmers] responded to me. Their effort and dedication has been great, and the support of the parents has been overwhelming.”

Girls 200 Free: First place, Haylee Silverthorne 2:35.64; third place, Morgan Bell, 2:46.49

200 IM: First place, Hannah Watkins, 2:48.79; second place, Sarah Helms, 2:58.50; Hayley Johnson, 3:05.13

50 Free: First place, Julia Maxie, 26.33; second place, Alex Papp, 27.02; third place, Samantha Oller, 29.00

100 Fly: First place, Morgan Bell, 1:23.07, second place, Annalee Norton, 1:24.80

100 Free: First place, Julia Maxie, 56.41; second place, Hayley Johnson, 1:10.64

500 Free:  First place, Cassie Spragg, 5:50.07; second place, Hannah Watkins, 5:57.66

100 Back: First place, Cassie Spragg, 1:11.18; second place, Samantha Oller, 1:18.92

100 Breaststroke: Alex Papp, 15.54 (state qualifying time); Sarah Helms, 1:28.37; Ashley Johnson, 1:36.94

200 Yard Medley Relay: First place, Cassie Spragg, Julia Maxie, Samantha Oller and Alex Papp  2:04.51 (state qualifying time); second place, Annalee Norton, Sarah Helms, Hannah Watkins and Morgan Bell

200 Free Relay: First place, Julia Maxie, Hannah Watkins, Cassie Spragg and Alex Papp,                                    1:49.99 (state qualifying time); second place, Samantha Oller, Sarah Helms, Morgan Bell and Haylee Silverthorne

400 Free Relay: First place, Hayley Johnson, Annalee Norton, Haylee Silverthorne and Ashley Johnson


Boys 200 Free: First place, Travis Harris, 2:08.96; third place, Nick Bousquet, 2:23.15

200 IM: First place, Jake Hansen, 2:34.47, second place, David Blowers 2:45.89, fourth place, Alex Joplin, 2:48.83

50 Free: Third place, Alex Cruz, 26:29

100 Fly: First place, Taylor Livingston, 1:07.29

100 Free: Fourth place, Colin Waldrip, 1:00.56; fifth place, Jake Holtzclaw, 1:03.13

500 Free: First place, Travis Harris, 6:12.83; sixth place, Will Rifenberg, 6:45.06

100 Back: Second place, Alex Joplin 1:19.87, fifth place, Colin Waldrip, 1:23.70

100 Breaststroke: Third place, Jake Hansen, 1:19.04; fith place, Robbie Hicks, 1:24.80, sixth place, Will Hill, 1:36.92

200 Medley Relay: Second place, David Blowers, Nick Bousquet, Travis Harris and Alex Joplin;  third place, Colin Waldrip, Bryce Gonzenbach, Taylor Livingston and Alex Cruz

200 Free Relay: Second place, Jake Holtzclaw, Alex Cruz, Alex Joplin and Travis Harris; third place, Jake Hansen, Colin Waldrip, Taylor Livingston and Will Rifenberg

400 Free Relay: Second place, Brett Gonzenbach, Nick Bousquet, Will Rifenberg and Jake Hansen; third place, Robbie Hicks, Spencer Cruz, Tyler Martin and Will Hill