By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great local journalism.
Lambert boys, girls sweep county track championships
L JJohnson 1 032716 web
North Forsyth’s Jessica Johnson helped the Lady Raiders to a third place finish by winning the triple jump. - photo by Micah Green

Lambert left no doubt at the Forsyth County Track and Field Championships on Friday, taking the county title in both the boys and girls competition at West Forsyth High School.

The Lady Longhorns edged South Forsyth, 157.5 to 144.5, while the boy's also bested the War Eagles, but by a 56-point margin (168-112). While the boy's team won the event last year, the girls had reason to celebrate, weathering South's elite distance runners to take the title.

“It was an outstanding day,” Lambert track and field coach John McCormick said. “The kids have been getting ready for this all season, so they came up comfortable and warmed up for their events and just made it happen. There were some better performances and personal records that came together, so it was great.”

Lambert's 1,600-meter relay team of Amanda Clarke, Dominiq Delisser, Ryann Dickerson and Ashley Johnson topped the performance in the mild air after sundown, winning the event in a time of 4:05.69, edging South by almost five seconds.

Jordan Smith showcased her sprinter speed, winning the 100-meter dash and 200-meter dash with times of 12.71 and 25.76, respectively, and Delisser took the 400-meter dash with a time of 58.53.

Lambert's girls also showed up in the field events, as Amanda Clarke won the high jump (5-02), Michelle Bourquin won the pole vault (9-00) and Johnson the long jump (17-04.75).

When asked which performances stood out, McCormick could only rattle off a few names before focusing on his entire team effort.

“Dominiq Delisser was awesome,” McCormick said. “But really, all around there were too many outstanding performances to name. I also thought Jonathan Schwind was outstanding in his mile and 800.”

Schwind cruised to a first place finish in the boys 1,600-meter run, edging West's John Green 4:26.30 to 4:32.97. Schwind also won the 800-meter run with a time of 1:53.29.

Green won the 3,200-meter run, which Schwind did not race in, edging Lambert's Byron Grogan by 12 seconds. For the girls, South's Savannah Carnahan unsurprisingly cruised to victories in the 1,600 and 3,200-meter runs with times of 5:04.22 and 10:42.94, respectively. Her teammate Kaylee DuPont followed just behind in both events, while Emma Maisel helped the Lady War Eagles sweep the 1,600 with a time of 5:16.83.

North Forsyth, which finished third in both boys and girls, showcased strong distance running and sprinting with Marcus Alvarez taking the 100 and 200-meter dash (11.04, 22.15). Jordan Palms ran the 400-meter in 51.09 to place first, and the duo combined with Bryson Trigg and Alex Killingsworth to win the 1,600-meter relay with a time of 3:27.63.

GIRLS COUNTY RESULTS

Team standings

1.Lambert 157.5

2. South Forsyth 144.5

3. North Forsyth 73

3. West Forsyth 73

5. Forsyth Central 46.

Winners

100 – Jordan Smith, Lambert, 12.71

200 – Jordan Smith, Lambert, 25.76

400 – Dominiq Delisser, Lambert, 58.53

800 – Reagan Poteet, West Forsyth, 2:18.72

1,600 – Savannah Carnahan, South Forsyth, 5:04.22

3,200 – Savannah Carnahan, South Forsyth, 10:42.94

100 hurdles – Madison Simmons, South Forsyth, 16.48

300 hurdles – Kristina Thomas, North Forsyth, 48.63

400 relay – South Forsyth, 49.18

1,600 relay – Lambert, 4:05.69

High Jump – Amanda Clarke, Lambert, 5-02

Pole Vault – Michelle Bourquin, Lambert, 9-0

Long Jump – Ashley Johnson, Lambert, 17-04.75

Triple Jump – Jessica Johnson, North Forsyth, 36-00.5

Shot Put – Taliyah Manning, Forsyth Central, 32-10

Discuss – Taliyah Manning, Forsyth Central, 107-01

BOYS COUNTY RESULTS

Team Standings

1.Lambert 168

2. South Forsyth 112

3. North Forsyth 88

4. West Forsyth 77

5. Forsyth Central 49

Winners

100 – Marcus Alvarez, North Forsyth, 11.04

200 – Marcus Alvarez, North Forsyth, 22.15

400 – Jordan Palms, North Forsyth, 51.09

800 – Jonathan Schwind, Lambert, 1:53.29

1,600 – Jonathan Schwind, Lambert, 4:26.30

3,200 – John Green, West Forsyth, 9:40.62

110 hurdles – Justin Gibbs-Poe, Lambert, 15.54

300 hurdles – Christopher Philmon, Lambert, 42.80

400 relay – Lambert, 43.66

1,600 relay – North Forsyth, 3:26.63

High Jump – Quentin Campbell, South Forsyth, 6-0

Pole Vault – Jack Haller, West Forsyth, 13-06

Long Jump – Jalen Kidd, Lambert, 20-08.5

Triple Jump – Jalen Kidd, Lambert, 42-10.5

Shot Put – Nick Nieuwhof, Lambert, 43-01

Discuss – Caleb Byrd, North Forsyth, 123-03