By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great local journalism.
FALL SPORTS: Football, softball, volleyball, XC rankings and standings
Logan Currie

FOOTBALL

Region 6-7A

Denmark 3-0 [5-1 overall]

South Forsyth 3-0 [6-1 overall]

Lambert 2-2 [6-2 overall]

North Forsyth 2-2 [5-3 overall]

Gainesville 1-2 [3-3 overall]

West Forsyth 1-2 [3-4 overall]

Forsyth Central 0-4 [1-6 overall]

Class 3A

*East Forsyth 2-6 overall

*East Forsyth is playing a non-region schedule in 2021

SOFTBALL

Region 6-7A

^North Forsyth 17-1 [27-3 overall]

Lambert 15-2 [24-4 overall]

South Forsyth 11-7 [14-15 overall]

Denmark 9-9 [14-12 overall]

West Forsyth 6-11 [8-16 overall]

Forsyth Central 2-13 [7-20 overall]

Gainesville 0-16 [0-22 overall]

^Clinched Region 6-7A championship

Region 7-3A

^East Forsyth 18-1 [20-5 overall]

Cherokee Bluff 17-4 [21-6 overall]

White County 16-5 [21-5 overall]

Dawson County 11-10 [11-18 overall]

North Hall 10-11 [12-14 overall]

Lumpkin County 6-14 [7-17 overall] 

Gilmer 4-17 [4-22 overall]

West Hall 0-20 [1-22 overall]

^Clinched Region 7-3A championship

VOLLEYBALL

Region 6-7A

Lambert 6-0 [24-7 overall]

North Forsyth 5-1 [30-10 overall]

West Forsyth 4-2 [26-13 overall]

Forsyth Central 3-3 [27-13 overall] 

Gainesville 2-4 [20-18 overall]

Denmark 2-5 [24-22 overall]

South Forsyth 0-7 [4-31 overall]

Region 7-3A

Dawson County 7-2 [20-9 overall]

North Hall 7-2 [21-11 overall]

Cherokee Bluff 9-3 [25-16 overall]

Lumpkin County 6-3 [17-19 overall]

White County 5-5 [15-13 overall]

West Hall 2-7 [11-21 overall]

Gilmer 1-8 [10-30 overall]

East Forsyth 0-7 [1-29 overall]

Latest football rankings: 

Class 7A

1. Collins Hill

2. Mill Creek

3. North Cobb

4. Colquitt County

5. Milton

6. Walton

7. Roswell

8. Lowndes

9. Brookwood

10. Grayson

11. Pebblebrook

*Rankings courtesy Georgia High School Football Daily comprehensive poll

Latest softball rankings:

Class 7A

1. North Gwinnett

2. East Coweta

3. Colquitt County

4. North Forsyth

5. Lambert

6. Parkview

7. Cherokee

8. Lowndes

9. Harrison

10. Mill Creek

*Rankings courtesy SCORE Atlanta

Latest volleyball rankings:

Class 7A

1. Walton

2. Alpharetta

3. Cherokee

4. North Forsyth

5. Lambert

6. West Forsyth

7. North Cobb

8. Forsyth Central

9. Newnan

10. Roswell

*Rankings courtesy SCORE Atlanta

Cross Country

Denmark

Ethan Ashley – 15:18.18 [Alexander/Asics Invitational]

Morgan Grace Sheffield –19:00.10 [Warpath Invitational]

Forsyth Central

Zach Payne – 17:13.63 [Apalachee Season Opener]

Peyton Maddox – 22:04.20 [Winder-Barrow Invite]

East Forsyth

Alex Arrambide – 15:54.36 [Alexander/Asics Invitational]

Livana Lekas – 21:57.20 [North Hall Invitational]

Lambert

Kushan Patel – 16:12.99 [The Southern Showcase]

Bella Cammarota – 18:56.92 [The Southern Showcase]

North Forsyth

Ian Vinson – 17:05.87 [Winder-Barrow Invite]

Emmy DeRose – 24:21.06 [Berry Clara Bowl Invitational]

South Forsyth

Ben Bergey – 15:21.57 [The Southern Showcase]

Carmel Yonas – 18:30.09 [The Southern Showcase]

West Forsyth

Trent Bell – 15:43.12 [The Southern Showcase]

Sophia Slavov – 20:46.30 [Pickens Preview]

Boys top 10:

1. Ethan Ashley, DEN – 15:18.18 [Alexander/Asics Invitational]

2. Ben Bergey, SF – 15:21.57 [The Southern Showcase]

3. Nate Verska, SF – 15:30.07 [The Southern Showcase]

4. Ethan Ashley, DEN – 15:34.70 [Warpath Invitational]

5. Nate Verska, SF – 15:37.09 [Alexander/Asics Invitational]

6. Trent Bell, WF – 15:43.12 [The Southern Showcase]

7. Ben Bergey, SF – 15:45.84 [Alexander/Asics Invitational]

8. Ben Bergey, SF – 15:47.79 [North Georgia Championships]

9. Nate Verska, SF – 15:48.18 [North Georgia Championships]

10. Alex Arrambide, EF – 15:54.36 [Alexander/Asics Invitational]

Girls top 10:

1. Carmel Yonas, SF – 18:30.09 [The Southern Showcase]

2. Carmel Yonas, SF – 18:31.66 [Alexander/Asics Invitational]

3. Isabel Yonas, SF – 18:44.22 [The Southern Showcase]

4. Carmel Yonas, SF – 18:55.16 [North Georgia Championships]

5. Isabel Yonas, SF – 18:56.46 [Alexander/Asics Invitational]

6. Bella Cammarota, LAM – 18:56.92 [The Southern Showcase]

7. Morgan Grace Sheffield, DEN – 19:00.10 [Warpath Invitational]

8. Isabel Yonas, SF – 19:26.35 [North Georgia Championships]

9. Bella Cammarota, LAM – 19:26.43 [Alexander/Asics Invitational]

10. Carmel Yonas, SF – 19:28.60 [Pickens Preview]