By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great local journalism.
Lambert leads charge as county track athletes qualify for state championships
L AClarke 050416 web
Lambert's Amanda Clarke will compete in a track and a field event at the state championship on the weekend of May 5 at Albany State - photo by Kevin O'Brien

The following track and field athletes from Forsyth County qualified for the GHSA state track meet with top performances at state regionals over the weekend. The boy’s state meet will be held May 12-14 at Memorial Stadium in Jefferson, while the girls will compete at Albany State May 5-7.

The top eight finishes in track events and nine in field events advanced to state.

Class AAAAAA (Regional at Roswell High School)

GIRLS

1,600 – Savannah Carnahan, South Forsyth, first place, 4:58.88; Kaylee DuPont, South Forsyth, sixth place, 5:06.72

3,200 – Savannah Carnahan, South Forsyth, second place, 11:08.37; Kaylee DuPont, South Forsyth, fourth place, 11:16.36; Liz Galarza, West Forsyth, fifth place, 11:17.74

400 – Dominiq Delisser, Lambert, fifth, 57.12

4x400 relay – Lambert (Amanda Clarke, Dominiq Delisser, Ryann Dickerson, Nia Hinson, Ashley Johnson, Megan Maurer), third place, 3:54.77

800 – Milicent Bergey, South Forsyth, eighth place, 2:21.01

High Jump – Amanda Clarke, Lambert, third place, 5-02

Long Jump – Ashley Johnson, Lambert, second place, 18-02.5; Pal Jaramillo-Henderson, South Forsyth, eighth place, 17-05

Pole Vault – Kelsey Dekshenieks, Lambert, seventh, 9-06; Michelle Bourquin, Lambert, eighth place, 9-0

BOYS

1,600 – Jonathan Schwind, Lambert, first place, 4:19.63; Tyler Fox, Lambert, eighth place, 4:26.28

200 – Marcus Alvarez, North Forsyth, sixth place, 22.04

3,200 – Jonathan Schwind, Lambert, second place, 9:23.00; John Green, West Forsyth, seventh place, 9:36.58

400 – Marcus Alvarez, North Forsyth, third place, 48.43

4x400 relay – North Forsyth (Marcus Alvarez, Jordan Palms, Alex Killingsworth, Bryson Trigg), eighth place, 3:22.27

High Jump – Quentin Campbell, South Forsyth, sixth place, 6-02

Pole Vault – Koby Cormier, West Forsyth, first place, 14-02; Jack Haller, West Forsyth, third place, 13-06; Mason Lord, Lambert, fourth place, 13-06

Class AAAAA

GIRLS

3,200 – Bonnie McKinnon, Forsyth Central, fourth place, 11:35.00

Discuss – Taliyah Manning, Forsyth Central, fourth place, 117-04