By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great local journalism.
Local track and field Sectional qualifiers from Region 6-AAAAAA
Placeholder Image
Forsyth County News

Girls Sectional Qualifiers

Lambert

1,600 relay, 3rd, 4:12.07

Samantha Hardy – 400, 1st, 1:00.26; 800, 4th, 2:27.41

Julia Parks – High jump, 4th, 4-8

Katie Philmon – 400, 4th, 1:02.09

South Forsyth

Megan Beaty – 300 hurdles, 3rd, 47.68

Milicent Bergey – 1,600, 3rd, 5:24.97; 3,200, 3rd, 11:34.67

Savannah Carnahan – 1,600, 1st, 5:17.08; 3,200, 1st, 10:56.94

Cassidy Dowd – 400, 3rd, 1:01.20

Ally Welch – High jump, 1st, 4-10

North Forsyth

Jessica Johnson – Long jump, 3rd, 15-11.25; Triple jump, 1st, 34-2.75

West Forsyth

1,600 relay – 2nd, 4:10.00

Haley Anderson – 800, 1st, 2:22.84; 1,600, 2nd, 5:17.71

Courtney Canady – 100 hurdles, 3rd, 15.92

Julie Ericson – 3,200, 4th, 11:35.96

Lauren Fletcher – 100, 4th, 12.76; 200, 3rd, 26.07

Liz Galarza – 3,200, 2nd, 11:34.51

Madison Proben – 100 hurdles, 4th, 16.88

Chandler Randall – Long jump, 1st, 16-4.5; Triple jump, 4th, 33-6.5

Boys Sectional Qualifiers

Lambert

400 relay – 4th, 45.01

1,600 relay – 4th, 3:31.15

Mason Lord – Pole vault, 1st, 13-3

Zach Matthews – 400, 2nd, 51.23; 110 hurdles, 3rd, 15.12; 300 hurdles, 2nd, 41.48; Long jump, 4th, 20-6.25

Noah Schaich – 3,200, 3rd, 10:09.44

Jonathan Schwind – 800, 3rd, 2:02.84; 1,600, 1st, 4:27.64

North Forsyth

Bennie Bates – Discus, 2nd, 127-8

Noah Bieber – 300 hurdles, 3rd, 41.52

Lenny Bishop – Shot put, 1st, 45-8

Jamal Davenport – Shot put, 4th, 43-0

Coleton Holzer – High jump, 2nd, 5-10

Kansas Mullins – Long jump, 2nd, 21-1.5

Tanner Riddle – 110 hurdles, 1st, 14.71; High jump, 1st, 5-10

Chad Warner – Pole vault, 4th, 11-0

South Forsyth

Heinz Achterman – Pole vault, 3rd, 11-0

Quentin Campbell – High jump, 4th, 5-8

Manny Godswill – Long jump, 3rd, 20-6.75

Jake Howlin – 800, 2nd, 2:02.80

Griffin Landrum – Discus, 3rd, 125-11

Matt Patterson – 3,200, 4th, 10:11.94

Ryan Peppenhorst – 800, 4th, 2:03.08

West Forsyth

Miles Duncan – 300 hurdles, 4th, 41.53

Brett Gammon – 3,200, 2nd, 10:08.62

Austin Reid – 100, 4th, 11.13; 200, 2nd, 22.36

Brian Skoglind – 1,600, 3rd, 4:31.45; 3,200, 1st, 9:58.22