By allowing ads to appear on this site, you support the local businesses who, in turn, support great local journalism.
Track and field: Denmark, North Forsyth, Lambert clash at midweek meet
IMG_2677.jpg
Lambert's underclassmen posted five individual victories on the girls side of Wednesday's home meet, including Amelia Ogden's first-place time in the 1600-meter run. - photo by David Roberts
Boys 100 Meter Dash Finals 
1. Ryan Easley, Denmark, 11.36
2. Daniel Adesina, North Forsyth, 11.46
3. Ian Kruchten, Denmark, 11.67


Boys 200 Meter Dash Finals 
1. Ryan Easley, Denmark, 23.06
2. Zachary Smith, Lambert, 23.80
3. JJ Louis, Denmark, 24.15

Boys 400 Meter Dash Finals 
1. JJ Louis, Denmark, 54:00
2. Aditya Prabhakar, Lambert, 55.91
3. Presley Nicholson, North Forsyth, 56.40

Boys 800 Meter Run Finals 
1. Stone Watson, Lambert, 2:12.02
2. Ethan Bridge, Denmark, 2:12.94
3. Joey Pallmann, Lambert, 2:13.35

Boys 1600 Meter Run Finals 
1. JT Pentland, Lambert, 4:50.54
2. Hayden Nicholason, Lambert, 4:53.16
3. Colin Nicholason, Lambert, 4:54.77

Boys 3200 Meter Run Finals 
1. Brock Casey, North Forsyth, 10:55.38
2. Patrick Lawson, Lambert, 11:00.48
3. Ian Heller, North Forsyth, 11:54.52

Boys 110 Meter Hurdles Finals 
1. Blake Zywicki, Lambert, 17.62
2. Ian Lockett, Lambert, 17.96
3. Cameron Smith, Lambert, 20.23

Boys 300 Meter Hurdles Finals 
1. Owen Kelman, Denmark, 45.45
2. Charles Atkeison, Denmark, 45.93
3. Blake Zywicki, Lambert, 46.60

Boys 4x100 Meter Relay Finals 
1. Denmark, 44.39
2. Lambert, 45.13
3. North Forsyth, 48.20

Boys 4x200 Meter Relay Finals 
1. Lambert, 1:38.92
2. North Forsyth, 1:39.04

Boys 4x400 Meter Relay Finals 
1. Lambert, 3:42.03
2. North Forsyth, 4:07.91

Boys 4x800 Meter Relay Finals 
1. North Forsyth, 9:07.92
2. Lambert, 9:13.14

Boys High Jump Finals 
1. Tre'von Gordon, North Forsyth, 6-02.00
2. Sriram Budim, Lambert, 5-08.00
3. Matthew Armstrong, Lambert, 5-06.00

Boys Long Jump Finals 
1. Tre'von Gordon, North Forsyth, 19-01.00
2. Aaryan Desai, Lambert, 16-09.50
3. Alex Oldham, Denmark, 16-02.00

Boys Triple Jump Finals 
1. Tre'von Gordon, North Forsyth, 39-03.00
2. Hayden Allen, North Forsyth, 35-01.00
3. Vineeth Sendilraj, Lambert, 35-00.50

Boys Pole Vault Finals
1. Quenton Proels, Lambert, 12-00.00
2. Aidan Hope, Lambert, 12-00.00
3. Matthew Murad, Lambert, 7-06.00

Boys Discus Finals 
1. Grant Lively, North Forsyth, 138-05.00
2. Michael McClellan, Denmark, 133-08.00
3. Ty Woodruff, Denmark, 110-01.00

Boys Shot Put Finals 
1. Grant Lively, North Forsyth, 40-05.00
2. Jared Fitts, Lambert, 35-10.00
3. Ty Woodruff, Denmark, 35-06.50

Girls 100 Meter Dash Finals 
1. Sade Ezekiel, Lambert, 12.82
2. Susie Harris, Lambert, 12.96
3. Maranda Dicks, Denmark, 13.03

Girls 200 Meter Dash Finals 
1. Evelyn Foster, Lambert, 28.30
2. Hana Rashli, Lambert, 28.94
3. Sanae Demeritte, Lambert, 29.56

Girls 400 Meter Dash Finals 
1. Morgan Latimer, Lambert, 1:05.78
2. Lily Torrence, North Forsyth, 1:07.58
3. Riley Chichester, Lambert, 1:08.29

Girls 800 Meter Run Finals 
1. Amelia Ogden, Lambert, 2:41.73
2. Meleah Lockwood, Lambert, 2:44.44
3. Katie Wang, Denmark, 2:45.19

Girls 1600 Meter Run Finals 
1. Amelia Ogden, Lambert, 5:54.68
2. Mia Martin, North Forsyth, 6:04.42
3. Courtney Tigue, Lambert, 6:07.68

Girls 3200 Meter Run Finals 
1. Mia Martin, North Forsyth, 13:49.90
2. Emmy DeRose, North Forsyth, 14:36.91

Girls 100 Meter Hurdles Finals 
1. Jada Bailey, North Forsyth, 18.65
2. Hanna Kim, Lambert, 20.53
3. Chinwe Okonkwo, Lambert, 21.09

Girls 300 Meter Hurdles Finals 
1. Kaitlyn Alston, North Forsyth, 59.11
2. Kayla Jones, Lambert, 59.41
3. Georgia Saunders, Denmark, 1:08.83

Girls 4x100 Meter Relay Finals 
1. Lambert, 48.49
2. Denmark, 54.16
3. North Forsyth, 54.18

Girls 4x200 Meter Relay Finals 
1. Lambert, 1:55.30
2. North Forsyth, 1:55.96

Girls 4x400 Meter Relay Finals 
1. Lambert, 4:42.44
2. North Forsyth, 5:11.20

Girls 4x800 Meter Relay Finals 
1. North Forsyth, 11:46.61
2. Lambert, 12:57.90

Girls High Jump Finals 
1. Courtney Graham, Denmark, 4-10.00
2. Lily Torrence, North Forsyth, 4-04.00
3. Carrie Ulmer, Denmark, 4-04.00

Girls Long Jump Finals 
1. Bailee Jamison, Lambert, 15-00.00
2. Gaby Souffrant, North Forsyth, 13-07.00
3. Riley Chichester, Lambert, 12-10.00

Girls Triple Jump Finals 
1. Zanai Conway, North Forsyth, 33-03.00
2. Kyia Wing, Lambert, 31-00.50
3. Kaitlyn Alston, North Forsyth, 30-01.50

Girls Pole Vault Finals 
1. Kyleigh Hutson, Lambert, 8-06.00
2. Megan Fergusson, Lambert, 8-00.00
3. Ella Connor, Lambert, 6-06.00

Girls Discus Finals 
1. Lexie Durban, North Forsyth, 100-07.00
2. Adrianna Smith, North Forsyth, 84-10.00
3. Talia Assin, Denmark, 81-04.00

Girls Shot Put Finals
1. Lexie Durban, North Forsyth, 34-08.50
2. Talia Assin, Denmark, 27-10.00
3. Avery Thomas, Lambert, 27-03.00

North Forsyth's Tre'von Gordon swept the jumping events, Denmark's Ryan Easley and JJ Louis split the sprinting events, and Lambert's tandem of freshmen Amelia Ogden and Evelyn Foster highlighted an impressive performance by the Longhorns' underclassmen Wednesday in a track and field meet at Lambert High School.

Easley won the 100 meter [11.36] and 200 meter [23.06], while Louis followed up those wins with a victory in the 400 meter [54.00].

Lambert captured both middle-distance events, with Stone Watson winning the 800 meter [2:12.02] and JT Pentland winning the 1600 meter [4:50.54].

North's Brock Casey turned in a 10:55.38 in the 3200 meter to finish first.

The Longhorns' boys relay teams also collected two wins, first in the 4x200 [1:38.92] then in the 4x400 [3:42.03]. Denmark won the 4x100 relay [44.39] and North won the 4x800 relay [9:07.92].

The Longhorns and Danes split the two hurdles events, with Lambert's Blake Zywicki finishing first in the 110 meter [17.62] and Denmark's Owen Kelman placing first in the 300 meter [45.45].

Gordon put together an impressive run the Raiders, winning three straight events, first in the high jump [6 feet, 2 inches], then in the long jump [19 feet, 1 inch] and triple jump [39 feet, 3 inches].

North's Grant Lively added to the Raiders' banner day in the field events, winning the discus [138 feet, 5 inches] and shot put [40 feet, 5 inches].

Lambert's Quenton Proels and Aidan Hope each cleared 12 feet in the pole vault.

On the girls side, Lambert's underclassmen accounted for five individual wins, beginning with sophomore Sade Ezekiel's first-place time in the 100 meter [12.82].

Lambert freshman Evelyn Foster followed that with a win in the 200 meter [28.30], then fellow freshman Amelia Ogden took first in the 800 meter [2:41.73] and 1600 meter [5:54.68]. Freshman Bailee Jamison added a win in the long jump with a 15-foot mark.

The Longhorns also collected wins by Morgan Latimer in the 400 meter [1:05.78], and won the 4x100, 4x200 and 4x400 relays.

North's girls swept the hurdles, with Mia Martin finishing first in the 3200 meter [13:49] and Jada Bailey finishing first in the 100 meter [18.65].

Kaitlyn Alston added a win for the Raiders in the 300 meter hurdles [59.11], and North's 4x800 relay team finished first with an 11:46.61.

North sophomore Lexie Durban shined in the throwing events, winning the discus [100 feet, 7 inches] and shot put [34 feet, 8 1/2 inches]. Fellow Raider Zanai Conway won the triple jump with a mark of 33 feet, 3 inches.

Lambert's Kyleigh Hutson won the pole vault [8 feet, 6 inches] and Denmark's Courtney Graham won the high jump [4 feet, 10 inches].

IMG_2501.jpg
- photo by David Roberts









IMG_2521.jpg
- photo by David Roberts










IMG_2588.jpg
- photo by David Roberts